Bestuursakkoord 2026-2030
In de raadsvergadering van donderdag 4 juni 2026 is het nieuwe bestuursakkoord “Oog voor elkaar, ruimte voor groei” besproken. Het akkoord is opgesteld door de coalitiepartijen, maar ook de oppositiepartijen, waaronder de ChristenUnie, mochten hun input leveren. Die inbreng is serieus meegenomen en heeft zichtbaar tot aanpassingen geleid.
ChristenUnie: eens op hoofdlijnen
De ChristenUnie kan zich in hoofdlijnen vinden in het bestuursakkoord. Er zijn verschillende punten waar wij blij mee zijn en die wij blijvende aandacht willen geven:
Verduidelijkende vragen
Tegelijkertijd hebben wij verduidelijkende vragen gesteld over onderdelen die nog niet concreet zijn uitgewerkt:
Amendement over het proces
Hoewel wij ons inhoudelijk op hoofdlijnen in het bestuursakkoord kunnen vinden, hebben wij wel een amendement ingediend over het proces. Het bestuursakkoord is immers een coalitieakkoord, opgesteld door coalitiepartijen en wethouders, en geen raadsbreed akkoord. Toch werd de voltallige raad gevraagd om het formeel vast te stellen, alsof het een raadsakkoord betreft. Wij vonden het daarom passender om het akkoord ter kennisgeving aan te nemen. Daarmee wordt recht gedaan aan de verschillende rollen binnen de raad en blijft de eenheid bewaard: iedereen kan erkennen dat dit de koers is die de coalitie kiest, zonder dat er direct een tegenstelling ontstaat tussen coalitie en oppositie.
Het amendement was bedoeld om die eenheid te behouden en om ruimte te creëren voor een gezamenlijk vervolg: de coalitie bepaalt de richting, en het nieuwe college kan vervolgens aan de slag met een uitvoeringsprogramma waar de hele raad in kan meedenken. Helaas werd het amendement verworpen (oppositie voor, coalitie tegen).
Amendement CU Bestuursakkoord 2026-2030
Stemverklaring
Ondanks de verwerping van het amendement hebben wij voor het bestuursakkoord gestemd, omdat wij ons op hoofdlijnen kunnen vinden in de richting die wordt geschetst. Onze inbreng is serieus meegenomen en het akkoord bevat veel elementen die voor de ChristenUnie belangrijk zijn. Daarom vinden wij het verantwoord om het college de opdracht te geven om verder te gaan met het opstellen van een uitvoeringsprogramma.
Dat betekent echter niet dat wij het met alles eens zijn of dat wij alle plannen van de coalitie zullen steunen. Wij zijn het in hoofdlijnen eens met het akkoord en kijken uit naar het uitvoeringsprogramma en de verdere plannen, die wij constructief tegemoet zullen treden. Per voorstel zullen wij beoordelen of het past bij de visie en uitgangspunten van de ChristenUnie voor onze gemeente.
In deze raadsvergadering hebben we ook afscheid genomen van wethouder Goossens en wethouder de Graaff, wij danken hen voor al het werk dat ze verzet hebben voor onze gemeente. Tot slot zijn de nieuwe wethouders geïnstalleerd. Wij wensen hen veel wijsheid toe en Gods zegen voor de komende periode!